Внос на услуги от контрагент извън ЕС, регистриран по ДДС-ЕС - сетълмент

Обслужване На Услуги

Покупката на услуга от чуждестранен изпълнител е свързана със задължението за коректно уреждане на ДДС – както входящ, така и дължим ДДС при внос на услуги. Проблемно става, когато се окаже, че услугата, която закупуваме от изпълнител извън Европейския съюз, е услуга, предоставяна от юридическо лице, регистрирано по ДДС-ЕС. Статията представя как да се уреди внос на услуги от контрагент извън ЕС, регистриран по ДДС-ЕС.

Какво е импортиране на услуги?

Чрез внос на услуги - съгласно чл. 2, т. 9 от Закона за данъка върху стоките и услугите - следва да се разбира предоставянето на услуги, за чието изпълнение данъкоплатецът е получателят на услугата по чл. 17 сек. 1 точка 4. На основание чл. 17 сек. 1 точка 4 от горното от закона, данъкоплатците включват и юридически лица, организационни звена без правосубектност и физически лица, закупуващи услуги, при условие че съвместно са изпълнени следните условия:

- доставчикът на услуги е:

  • данъкоплатец, който няма седалище или постоянно място на стопанска дейност на територията на страната, а в случаите на услуги, за които чл. 28д данъкоплатецът не е регистриран като активен платец на ДДС;

- получателят е:

  • в случаите на услуги, за които чл. 28Б-данъкоплатецът по чл. 15 или данъчно незадължено юридическо лице по чл. 15, регистриран или задължен да се регистрира като данъкоплатец по ДДС-ЕС,

  • в други случаи - данъкоплатеца по чл. 15 със седалище или постоянно място на дейност на територията на страната или данъчно незадължено юридическо лице по чл. 15, установени на територията на страната и регистрирани или задължени да се регистрират като данъкоплатец по ДДС-ЕС.

За да може закупената услуга да представлява внос на услуги, тя трябва да отговаря и на следните условия:

  1. мястото на предоставянето му е на територията на Полша,
  2. тази услуга се предоставя срещу заплащане.

Пример 1.

ABC sp.z o.o. закупил рекламна услуга от фирма, регистрирана по ДДС в Холандия. Като се има предвид, че услугата е предоставена от холандски субект в полза на полски данъкоплатец, тя следва да се облага в мястото, където е установен клиентът (съгласно член 28б от Закона за данък върху добавената стойност), т.е. в Полша.

Постоянно място на дейност

Условието за внос на услуги е услугата да бъде предоставена от данъкоплатец, който няма седалище или постоянно място на стопанска дейност на територията на страната (вж. чл. 17, параграф 1, параграф 4, буква а) от Закон за ДДС).

Законодателят не е въвел определението за "постоянно място на дейност". Определението за фиксиран обект беше въведено в Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112 / ЕО относно общата система на данък върху добавената стойност, който до голяма степен отразява концепция, разработена в съдебната практика на СЕС. Съгласно редакцията на чл. 11 сек. 1 от Регламент № 282/2011 за целите на прилагане на чл. 44 от Директивата за ДДС „Постоянно място на дейност“ означава всяко място, различно от мястото на стопанска дейност на данъкоплатеца, както е посочено в чл. 10 от тази наредба - която се характеризира с достатъчна стабилност и подходяща структура по отношение на човешките и техническите ресурси, за да може да получава и използва услугите, предоставяни за собствените му нужди на това определено място на стопанска дейност (пасивно постоянно място на дейност).

Пример 2.

Полски данъкоплатец, XYZ е придобил данъчни консултантски услуги от италианска компания. Италианската компания е регистриран платец на данък върху добавената стойност в Италия и има клон в Полша, поради което има и ДДС номер с префикс PL.

Придобитата услуга за данъчни консултации не е предоставена от полския клон, поради което полският данъкоплатец ще бъде задължен да внесе услуги, за да закупи услугата за данъчно консултиране.

Регистрация за целите на ДДС-UE

По правило регистрацията по ДДС-ЕС се прави с цел уреждане на сделки с контрагенти от ЕС. Понякога обаче такава регистрация за целите на уреждане на ДДС се извършва и от контрагенти извън ЕС, тогава те използват префикса на някоя от страните от ЕС.

Получаването на документ, потвърждаващ покупката на услуга от изпълнител извън Европейския съюз, регистриран по ДДС-ЕС в една от държавите-членки с цел коректно показване и уреждане на вноса на услуги, следва да се разглежда в контекста на постоянния на продавача място на стопанска дейност. Купувачът трябва да определи дали закупената услуга е предоставена от седалището или от определено място на дейност.

Пример 3.

Полската компания XYZ е придобила услуга за данъчни консултации от американски изпълнител. На фактурата изпълнителят е посочил идентификационен номер в Германия – DE. В ситуация, в която идентификационният номер на данъкоплатеца се различава от държавата на пребиваване, са възможни следните ситуации със специфични данъчни последици:

Ситуация No1
В ситуация, когато услугата се предоставя от определено място на дейност, т.е. Съединените щати, полският купувач трябва да признае вноса на услуги от изпълнител извън Европейския съюз.

Ситуация 2
В ситуация, когато услугата е предоставена от постоянно място на стопанска дейност, което би било Германия, тогава полският купувач на услугата е длъжен да признае вноса на услуги от изпълнителя с префикс DE.

За да обобщим: за правилното разпознаване на вноса на услуги не е достатъчно да се приеме префикс за регистрация на данъкоплатеца в дадена държава, а да се определи дали услугата се предоставя от определено място на дейност, ако изпълнителят е базиран извън Европейския съюз и е регистриран данъкоплатец в една от страните от ЕС.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Внос на услуги от изпълнител извън ЕС, регистриран по ДДС-ЕС - регистър на вноса в декларациите по ДДС

Данъкоплатец, закупуващ услуги по т.нар внос на услуги е длъжен да го посочи коректно в подадените декларации по ДДС. Както беше посочено по-горе, в случай на внос на услуги, мястото на данъчно облагане е мястото, където е установен клиентът.

В подадените ДДС-7 или ДДС-7К декларации в т 27 и 28 показва общия размер на данъчната основа и дължимия данък върху вноса на услуги, за чието изпълнение данъкоплатецът е получателят на услугата по чл. 17 сек. 1, т. 4 от закона, с изключение на услугите, посочени в т 29 и 30 (ред 12) - внос на услуги от изпълнители от ЕС.

В т 29 и 30 е показан общият размер на данъчната основа и дължимия данък върху вноса на услуги, за които мястото на доставка е определено на основание чл. 28б от закона, придобити от данъкоплатци на данък добавена стойност по смисъла на закона, тоест данъкоплатци на данък върху добавената стойност, наложен на територията на държава - членка на Европейския съюз, различна от територията на страната.

От страната на данъка по вход за придобиване на други стоки и услуги, нетната стойност е показана в т. 45, данък за вход - в т 46

В същото време трябва да се помни, че за да уреди дължимия и начислен ДДС върху вноса на услуги през същия период, данъкоплатецът трябва да покаже дължимия ДДС в правилния период на сетълмент - не по-късно от 3 месеца от края на месеца, през който е наложено задължението по отношение на закупените услуги.данък.

Данъкоплатецът също така е длъжен да покаже дължимия и начислен данък в месечната информация за SAF-T.