Фактура за физическо лице, което не извършва стопанска дейност

Обслужване На Услуги

Предприемачите често се чудят как да регистрират продажби на физически лица, които не извършват стопанска дейност. Кога трябва да се издава фактура за физическо лице? Какви данни трябва да съдържа? Отговорете в статията по-долу!

Начини за документиране на доходите

Продажбите на физически лица, които не извършват стопанска дейност, следва да се отчитат в касата.Разбира се, даден предприемач, който отговаря на условията, посочени в наредбата за освобождаване от касов апарат, има право да бъде освободен от касата. В този случай продажбите на частни лица трябва да се отчитат въз основа на дневния регистър на продажбите (стационарни продажби) или въз основа на банково извлечение (продажби по пощата).

Ежедневният запис на неотчетни продажби трябва да е във фактура и да съдържа следните елементи:

  • номериране на страници,
  • дата на получаване на доход,
  • стойност на брутния доход,
  • пореден номер на следващите вписвания,
  • обобщение на стойността на дохода за деня.

Въпреки това, в ситуация, когато предприемачът извършва продажби по пощата (доставка с куриер или поща), получавайки приходи по банкова сметка, основният документ на записа за продажби може да бъде банково извлечение. Това обаче е възможно само ако:

  • плащането за извършената дейност ще бъде получено в пълен размер чрез пощата, банката или кооперативния спестовно-кредитен съюз и
  • доказателствата, документиращи плащането, ясно показват с коя конкретна дейност е била свързана и от чие име е извършена дейността (данни на купувача, включително неговия адрес).

При неспазване на горните условия възниква задължение за водене на ежедневен отчет на продажбите, както при стационарните продажби.

Физическо лице, което не развива бизнес, има право обаче да поиска фактура - тогава продавачът трябва да издаде такъв документ за продажба. Как да го направим? Какви данни трябва да съдържа фактурата за физическо лице?

Данни по фактурата за физическо лице

Информацията, която следва да бъде включена във фактурата, е посочена в чл. 106e параграф. 1 от ЗДДС. Сред тях са номерът, с който купувачът на стоките или услугите се идентифицира за данък или данък върху добавената стойност. Този елемент е най-големият проблем при издаване на фактура на физическо лице, тъй като не е необходимо те да имат данъчен идентификационен номер (НИП).

Трябва ли фактурата да включва номера на PESEL? Не. Ако продажбата се извършва на физическо лице, което не извършва стопанска дейност, не е задължително да се включва данъчен идентификационен номер във фактурата, тъй като такъв купувач изобщо не е необходимо да има този номер. Също така няма задължение за включването на PESEL номера във фактурата, въпреки че всеки има такъв. Разпоредбите на ЗДДС не го изискват.

Фактура за физическо лице, което не развива бизнес – кога трябва да бъде издадена?

Съгласно чл. 106б параграф. 3 от ЗДДС, предприемачът е длъжен да издаде фактура по искане на купувача. Ако обаче искането за получаване на фактура е подадено след 3 месеца от края на месеца, през който е била доставена стоката или е извършена услугата, или е получено цялото или част от плащането, предприемачът не е длъжен да издава фактура. Въпреки това може да го направи по собствена воля.

Ако клиентът желае да получи фактура, то в съответствие с чл. 106i параграф. 6 от ЗДДС, предприемачът следва да издаде фактура в срок:

  • не по-късно от 15-то число на месеца, следващ месеца, през който е била доставена стоката или е извършена услугата - при условие, че заявката за фактура е подадена до края на месеца, през който е била доставена стоката или услугата изпълнено,

  • не по-късно от 15-ия ден от датата на подаване на искането - при условие, че искането за фактура е подадено след месеца, посочен в предходната точка.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Фактура за физическо лице, което не управлява бизнес в системата wfirma.pl

За да издадете фактура за физическо лице в системата wfirma.pl, отидете в раздела: ПРИХОДИ »ПРОДЪЖБА» ИЗЛОЖБА »ФАКТУРА. В полето, свързано с изпълнителя, в опцията NIP изберете NONE и попълнете останалите необходими данни в съответствие с извършените продажби. Освен това активните платци на ДДС, когато продават стоки или услуги, обхванати от GTU кода, са длъжни да го издадат в момента на издаване на фактурата.