Износ на стоки - ставка на ДДС и без митнически документи

Обслужване На Услуги

При продажба на стоки на контрагенти извън ЕС като част от стопанска дейност, най-важният въпрос е да се приложи правилната ставка на ДДС. Възможно е сделките да се облагат със ставка от 23% ДДС, но предприемачите не трябва толкова лесно да се отказват от правото си на ставка на ДДС от 0%. Липсата на дължим данък означава по-ниска продажна цена, което повишава конкурентоспособността на офертата на пазара. Нека проверим какви условия трябва да бъдат изпълнени, за да се приложи ставката на ДДС от 0% при износ на стоки и какво влияние оказва липсата на митнически документи.

Кога е възможно да се приложи ставка на ДДС от 0%?

Съгласно чл. 41 сек. 4 от ЗДДС при износ на стоки данъкоплатецът има право да приложи ставка на ДДС 0%. Ставката на ДДС от 0% се прилага за износ на стоки, разбирани като доставка на стоки, изпратени или транспортирани от Полша извън територията на Европейския съюз чрез:

  • доставчик или от негово име;

  • купувач, установен извън страната или от негово име.

Освен това условието за прилагане на ставката на ДДС от 0% е да имате документ, потвърждаващ износа на стоки извън ЕС преди крайния срок за подаване на данъчна декларация за даден данъчен период.

Пример 1.

П.Лукас продаде стоки на американски изпълнител на 15 февруари 2021 г. На 1 март 2021 г. той получи документи, потвърждаващи износа на стоки извън ЕС. Има ли г-н Лукаш право да облага транзакции с 0% ставка на ДДС, ако е отговорен за ДДС на месечна база?

Да, тъй като крайният срок за подаване на файла JPK_V7M за февруари 2021 г., който включва частта за декларация, изтича на 25 март 2021 г. и преди тази дата г-н Łukasz получи потвърждение за износа на стоки, той може да обложи транзакцията с данък 0% ставка на ДДС.

Пример 2.

Г-жа Катаржина урежда ДДС на тримесечна база. На 15 февруари 2021 г. тя продаде стоки на контрагент от Русия. Тя получи потвърждение за износ на стоки извън ЕС на 1 април 2021 г. Има ли г-жа Катаржина право да прилага ставка на ДДС от 0%?

Да, защото при уреждане на ДДС на тримесечие, Katarzyna ще подава файла JPK_V7K, съдържащ частта за декларация за първото тримесечие до 25 април. Поради факта, че преди тази дата е получила потвърждение за износ на стоки, тя има право да приложи ставка на ДДС от 0%.

В случай, че предприемачът е получил аванс за износ на стоки, той може да приложи ставката на ДДС 0% при условие, че разполага с документация, потвърждаваща износа на стоки, в срок от 6 месеца, считано от края на месеца, в който данъкоплатецът е получил плащането.

Кои митнически документи дават право на ставка на ДДС 0%?

Съгласно чл. 41 сек. 6а от ЗДДС, митническият документ, потвърждаващ износа на стоки извън ЕС е:

  • електронен документ, получен от ИТ системата, използвана за обработка на декларации за износ, или разпечатка на този документ, потвърдена от компетентния митнически орган - съобщение IE-599;

  • електронен документ от електронната система за обработка на декларации за износ, получени извън тази система, ако е осигурена неговата автентичност;

  • декларацията за износ на хартиен носител, подадена извън ИТ системата, използвана за обработка на декларациите за износ, или нейно копие, заверено от компетентния митнически орган - ЕАД документ.

По време на митническата процедура на следващите етапи се присвояват нови номера на съобщенията:

  • IE-515 съобщение - декларация за стоки за режим износ;

  • Съобщение IE-518 - резултат от контрола, извършен от изходното митническо учреждение, т.е. офиса, от който излизат стоките;

  • IE-529 съобщение - освобождаване на стоки за режим на износ;

  • IE-599 съобщение - потвърждение за напускане на стоки или отказ за съгласие за напускане на стоки.

От друга страна, наличието само на положително съобщение IE-599 дава право на данъкоплатеца да облага транзакции с 0% ставка на ДДС.

Без митнически документи и право на прилагане на ставка 0% ДДС

Поради факта, че митническите процедури могат да бъдат удължени, законодателят направи възможно отлагането на крайния срок за изпълнение на сделката на данъчно основание с допълнителен месец. Съгласно чл. 41 сек. 7 от ЗДДС, ако данъкоплатецът не разполага с документи, потвърждаващи износа на стоки, т.е. съобщението IE-599, той не показва транзакцията във файла JPK_V7. Той може да го направи за следващия период, като използва ставката на ДДС 0%, при условие че преди подаването на файла JPK_V7 за този период разполага с необходимите митнически документи. От друга страна, липсата на митнически документи към тази дата налага данъкоплатеца да обложи сделката с данък върху местната ставка на ДДС.

Отлагането на датата на показване на сделка с ставка на ДДС 0% е възможно само ако данъкоплатецът разполага с митнически документ, потвърждаващ процедурата за износ.

Пример 3.

Г-н Александър продава стоки на контрагент от Великобритания. Продажбата на стоките е извършена на 15 февруари 2021 г. На 25 април 2021 г. г-н Александър получи съобщението IE-529, т.е. освобождаване на стоки за режим износ. Той получи съобщението IE-599 на 26 април 2021 г. Има ли право да се прилага ставка на ДДС от 0%?

Не, липсата на митнически документи, потвърждаващи износа на стоки, т.е. съобщението IE-599, задължава г-н Александър да обложи транзакцията с националната ставка на ДДС до 25 април 2021 г. и да я покаже във файла JPK_V7M за март 2021 г.

Притежаването на съобщението IE-529 не ви дава право да прилагате ставка на ДДС от 0%. Потвърждение за такова производство е индивидуалното тълкуване на директора на Националната данъчна информация от 12 септември 2018 г., изх. 0112-KDIL1-3.4012.486.2018.1.KB, в който четем, че:

„(...) Фирмата има право да не показва доставката, извършена през даден месец (M) в регистъра по ДДС (и декларацията) за този месец (M) – ако до 25-о число на този месец (M + 1) притежава само митнически документ, потвърждаващ режима на износ (IE-529), и има право да признае износа в декларацията за месеца, следващ месеца на доставка (M + 1) с ставка 0% - при условие че получава документ, потвърждаващ износа на стоки извън територията на Европейския съюз (IE-599 ) преди крайния срок за подаване на данъчна декларация за следващия месец.

Въпреки това, в ситуация, в която Дружеството получи съобщението IE-599 след 25-ия ден на месеца (М + 2), то е длъжно да покаже доставката (извършена в месец М) в регистъра по ДДС и декларацията за месеца (M + 1) като доставка, обложена със съответната национална ставка“.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Може ли съобщението IE-599 да бъде издадено от митническо учреждение от друга държава?

Ако стоките се транспортират от Полша до трета страна и стоките не преминат незабавно границата на митническата територия на Европейския съюз, може да се случи съобщението IE-599 да бъде издадено от митническо учреждение от друга държава. Поради факта, че съобщението IE-599 има електронен вид и се генерира от Системата за контрол на износа, т.нар. ECS дава право на предприемача да облага транзакции с 0% ставка на ДДС. Потвърждение за такова производство е тълкуването на директора на Националната данъчна информация от 13 август 2018 г., изх. 0112-KDIL1-3.4012.388.2018.2.PR, в който четем, че:

„(...) в случай на износ на стоки от Полша от изпълнителя, документите IE-599, получени от Компанията:

  1. от електронната система, използвана за обработка на декларации за износ, които указват идентичността на стоките, предмет на доставка и износ и се издават от:
  1. митническо учреждение на друга държава членка на Европейския съюз, когато стоките са били изнесени от територията на друга държава членка извън територията на Европейския съюз;
  2. Полско митническо учреждение, когато стоките са били изнесени директно от територията на страната извън територията на Европейския съюз

(...) са достатъчни, за да покажат продажбата на стоки като износ на стоки, като се използва данъчна ставка от 0%“.

Пример 4.

На 15 февруари 2021 г. г-н Артур извърши продажба на компания от Великобритания като част от непряк износ. Купувачът, използвайки автомобилен транспорт, прибра стоката от централата на г-н Артур във Вроцлав на 20 февруари 2021 г., а на 15 март му изпрати сканиране на съобщението IE-599 от митническата служба във Франция. Има ли г-н Артур право да облага сделките с ставка на ДДС 0%?

Да, получаването на съобщението IE-599 преди 25 март 2021 г. дава право на Артур да покаже транзакцията във файла JPK_V7M за февруари с ставка на ДДС от 0%.

Липсата на митнически документи е окончателна загуба на правото на ставка на ДДС 0%?

Ако предприемачът не разполага с митническите документи в определения срок, той е длъжен да обложи сделката с националната данъчна ставка. Това обаче не означава, че липсата на митнически документи трайно изключва правото да се прилага ставка на ДДС от 0%. Съгласно чл. 41 сек. 9 от ЗДДС, ако данъкоплатецът получи документи, потвърждаващи износа на стоки извън ЕС след приложимия краен срок, той има право да коригира изходящия ДДС (от фактурата за продажба) в сетълмента за периода, в който е получил задължителни документи.

Пример 5.

Г-н Виктор продаде стоките на 15 февруари 2021 г. на американски изпълнител. До 25 април 2021 г. той не получи съобщението IE-599, поради което във файла JPK_V7M за март той обложи транзакцията с ставка на ДДС от 23%. На 1 юни 2021 г. г-н Виктор получи необходимото съобщение IE-599. Възможно ли е да коригирам файла JPK_V7M за март и да възстановим платеното ДДС?

Поради факта, че г-н Виктор е получил съобщението IE-599 на 1 юни 2021 г., той има право да коригира фактурата по отношение на ДДС през юни. Това означава, че файлът JPK_V7M за март не подлежи на корекция. Коригираща фактура, намаляваща ДДС, дължим от дължимия ДДС от фактурата за продажба, свързана с износа, ще бъде показана във файла JPK_V7M за юни.

Съгласно чл. 29а параграф. 15, т. 1, при износ на стоки данъкоплатецът може да извършва корекции, без да има потвърждение за получаване на корекцията от купувача. Той също така не се нуждае от документация, съгласуваща условията за издаване на коригираща фактура.

Обобщавайки, липсата на митнически документи не води до загуба на правото на облагане на изнесените стоки с ставка на ДДС 0%. Законодателят взе предвид продължителността на митническите процедури. Следователно данъкоплатецът разполага с два месеца от продажбата, за да събере необходимите документи. Освен това от 2021 г., в случай на получаване на авансово плащане във връзка с износ на стоки, срокът за получаване на документация, даваща право на 0% от ставката на ДДС, беше удължен от 2 месеца на 6 месеца.