Доброволно счетоводство - какво трябва да запомните?

Уебсайт

Данъкоплатците, които решат да водят пълна счетоводна документация, трябва да се запознаят с приложимите разпоредби, за да изпълнят формалностите, свързани с уведомяването за доброволно счетоводство. Проверете какво включва доброволното счетоводство.

Пълна счетоводна отчетност – задължена или доброволна?

Пълното счетоводство (търговски книги, счетоводни книги) е подробна и щателна форма за отчитане на приходите и разходите на дадено дружество и всички икономически събития, протичащи в предприятието в съответствие с принципите, съдържащи се в съответните закони. Търговските книги се водят задължително от:

  1. физически лица, дружества на физически лица, дружества на физически лица и наследени предприятия, събирателни дружества на физически лица, дружества и предприятия в упадък - когато постигнат нетни приходи през предходната финансова година в размер най-малко на равностойността на 2000 в полски валута 000 евро. Този лимит се конвертира в полската валута по средния обменен курс, обявен от Националната банка на Полша на първия работен ден на октомври на годината, предхождаща финансовата година. Компаниите, които надхвърлят лимита за приходи от 8 746 800 PLN през 2019 г., са задължени да променят формата на счетоводство, а именно да преминат към счетоводни книги от 1 януари 2020 г. (средният обменен курс на еврото, обявен от Националната банка на Полша на 1 октомври 2019 г. беше 4,3734 PLN / EUR, следователно, за да се определи лимита на приходите за 2019 г., трябва да се извърши операцията по умножаване на EUR 2 000 000 × 4,3734 PLN / EUR = 8 746 800 PLN);

  2. други субекти, като напр търговски дружества, граждански дружества, клонове на представителство на чуждестранни предприемачи, организационни звена, действащи въз основа на банковото право, общини, окръзи, войводства и техните сдружения - независимо от размера на постигнатия оборот.

Няма противопоказания за доброволно решение за водене на пълно счетоводство.

чл.2 сек. 2 от Закона за счетоводството
Физически лица, граждански дружества на физически лица, граждански дружества на физически лица и наследени предприятия, събирателни дружества на физически лица, дружества и наследени предприятия, действащи в съответствие със Закона от 5 юли 2018 г. за управлението на наследяването на предприятие на физическо лице, могат да прилагат счетоводните принципи определят Закона и от началото на следващата финансова година, ако техните нетни приходи от продажба на стоки, продукти и финансови операции за предходната финансова година са по-ниски от равностойността в полска валута на 2 000 000 евро. В този случай тези лица или съдружници преди началото на финансовата година са длъжни, освен ако отделни наредби не предвиждат друго, да уведомят за този факт данъчната служба, компетентна по въпросите на данъка върху доходите. Физически лица или съдружници в гражданскоправни дружества на физически лица могат да подадат уведомление по реда на Закона от 6 март 2018 г.за Централния регистър и информация за стопанската дейност и Информационния пункт за предприемачи (Списание, т. 647, 1544, 1629 и 2244 и от 2019 г., т. 60)”.

Доброволно счетоводство

Може да има много причини за решението за доброволно водене на счетоводни книги, вариращи от по-голям контрол върху цялостното състояние на финансите на компанията и всяка отделна транзакция, способността да се изготвят и анализират отчети за печалби и загуби, до получаване на информация, полезна при вземането на целеви решения. при развитието на предприятието.

Разбира се, преди да се решим на доброволно счетоводство, трябва да анализираме подробно предимствата и недостатъците на едно такова решение. Струва си да се има предвид, че счетоводните книги означават необходимостта от точно и подробно отчитане на всички икономически събития, които се случват в нашата компания и спазване на директивите, съдържащи се в Закона за счетоводството. Освен това е свързано със сложна и отнемаща време счетоводна система, а оттам и с увеличаване на счетоводните разходи. Ако установим, че предимствата са повече от недостатъците и решим доброволно да водим пълно счетоводство, тогава трябва да не забравяте да изпълните необходимите формалности.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Как да подадете уведомление за доброволно водене на счетоводство?

Към момента данъкоплатецът уведомява за намерението си за доброволно водене на счетоводни книги в годишната данъчна декларация за данъчната година, през която доброволно е водено пълно счетоводство. Това означава, че не е необходимо да подавате уведомление до началника на данъчната служба преди началото на следващата данъчна година, настъпила преди 2019 г. Ефективно е само да се подаде уведомление за доброволно водене на счетоводство, включено в годишната данъчна декларация за дадена данъчна година. В случай че търговските книги през дадена данъчна година са водени доброволно от гражданско дружество на физически лица, събирателно дружество на физически лица или дружество, всички съдружници подават информацията.

Следователно, ако през 2019 г. дадено лице е водило счетоводни книги доброволно, е необходимо да уведоми писмено (уведомление, представено в годишната данъчна декларация за 2019 г.) на ръководителя на данъчната служба, компетентна по въпросите на данъка върху доходите.

Пример 1.

В началото на 2019 г. г-н Grzegorz, който управлява ЕТ, реши доброволно да премине към счетоводните книги, тъй като информацията, съдържаща се в книгата за приходи и разходи, е недостатъчна за него. Съгласно нормативната уредба преди началото на данъчната година той не е бил длъжен да подава уведомление за доброволно водене на счетоводство. Как трябва да информира началника на данъчната служба за новата форма на счетоводство?

Г-н Гжегож е длъжен да информира ръководителя на данъчната служба, компетентна по въпросите на данъка върху доходите, за доброволното водене на счетоводната отчетност в годишната данъчна декларация за 2019 г., подадена до 30 април 2020 г.

Следователно предприемачите, които са решили да водят счетоводни книги през 2019 г., трябва да не забравят да подадат подходящо уведомление в годишната данъчна декларация, подадена за тази година.