Делегиране на служители – колко време може да отнеме?

Обслужване

С какво се свързва делегирането на служители? Обикновено при максимум няколко дни отсъствие от работното място – обученията и бизнес срещите обикновено не отнемат повече от седмица. Това не означава, че в продължение на няколко месеца няма пътувания на служителите, чиято цел е например да се инспектира дейността на компанията в отдалечени райони. Сега нека помислим дали този вид пътуване може да се класифицира като командировка на служител.

Командировка на служител на фирмата - определение

При определяне дали едно пътуване може да се счита за делегиране на служител, на първо място е необходимо да се обърнем към елементарната дефиниция за командировка, която ще търсим в Кодекса на труда, т.е. в основния нормативен акт относно служителя. въпроси.

Вярно е, че в к.п. напразно е да се търси изричната дефиниция на командировка, но можете да разчитате на чл. 77 ал. 1, което сочи, че такова пътуване подлежи на възстановяване - по този начин се установява основната характеристика на делегацията на служителите.

чл.77 ал. 1 от Кодекса на труда
„Служител, който по искане на работодателя изпълнява трудова задача извън населеното място, където се намира седалището на работодателя, или извън постоянното месторабота, има право на вземания за покриване на разходите, свързани с командировка.“

Тази разпоредба предполага, че командировката е напускане на служител извън постоянното място на работа или извън мястото, където се намира работодателят. Нещо повече, делегацията се отличава с това, че служи за изпълнение на някаква служебна задача - т.е. поръчана е от работодателя. Ако всички горепосочени условия са изпълнени, тогава имаме работа с делегация.

Дестинацията на делегацията - според Кодекса на труда - е един от основните критерии при обмисляне на командировка. Ако подчинен, чието единствено място на работа е стационарен офис, отиде в близкия град, за да изпълни възложената задача, трябва да уредите делегацията. От друга страна, ако става дума за работник на терен, за когото постоянното работно място е голяма територия (например войводство) и той/тя пътува в рамките на този район, тогава не става дума за делегация (например търговски представители).

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Продължителност на делегацията

Следователно Кодексът на труда ясно определя условията, необходими за признаване на пътуване като делегация. Възниква обаче още едно съмнение – този път свързано с продължителността на подобна командировка. Кодексът на труда ограничава ли тяхната дължина? Не - напразно е да се намерят ограничаващи разпоредби в неговите статии. Следователно това означава, че продължителността на командировката по правило е напълно ирелевантна от правна гледна точка.

Въпреки това има гласове от различни експерти, които твърдят, че продължителността на делегацията не трябва да надвишава три месеца. Те се позовават на следния параграф от Кодекса на труда:

чл.42 ал. 4 от Кодекса на труда
„Прекратяване на настоящите условия на труд или възнаграждение не се изисква, ако на работника или служителя е възложена, в случаи, обосновани от нуждите на работодателя, работа, различна от посочената в трудовия договор за период не повече от 3 месеца в една календарна година, ако той не намалява възнаграждението и съответства на квалификацията на служителя.“

Това означава, че когато има изключения от трудовия договор, сключен със служителя, тогава при няколко изключения – включително срок до три месеца – не е необходимо да се променят условията на труд. В този случай алтернативно решение на поръчката за командировка се оказва временна смяна на работното място, която трябва да бъде включена в съответното приложение към договора.

Онлайн съвети

Управлявате ли компания и имате въпроси?

Възползвайте се от експертните съвети на Ръководството на предприемача

Онлайн съвети за бизнеса

Чл.42 обаче не се отнася директно до командировка, която е специфична ситуация в рамките на трудовото правоотношение, поради което използването на алтернативен вариант не е толкова ясно. От това следва, че работодателят (на теория) има възможност да изпрати подчинен за пътуване с продължителност например 4 месеца, свързано с изпълнението на служебна задача и може правилно да го документира и да го уреди като делегация.