Дарение на предприятието - възможно ли е?

Уебсайт

Договорът за дарение е, наред с продажбата, едно от най-популярните споразумения в Полша. В по-голямата част от случаите неговите страни са физически лица, обикновено членове на най-близкото семейство. Може ли такъв договор да се сключи и с предприятие? Ако е така, има ли някакви специфични правила, приложими към него? В статията отговаряме дали е възможно дарение на фирма?

Видове предприятия в Полша

Понастоящем бизнес дейността в Полша може да се осъществява в няколко различни форми:

  • регистрирано еднолично търговско дружество - тогава предприемачът се вписва в CEIDG;

  • нерегистрирано еднолично търговско дружество - предприемачът не подлежи на вписване в никакъв държавен регистър, но трябва да отчита данък върху получения доход;

  • дружество по търговско право, вписано в Националния съдебен регистър - в момента разграничаваме събирателно дружество, дружества, командитни дружества, командитни дружества, дружества с ограничена отговорност, акционерни дружества;

  • гражданскоправни дружества - това всъщност е граждански договор от особен характер, сключен от лица, извършващи регистрирано ЕТ;

  • кооперации.

Всяка от горните форми на стопанска дейност е свързана със специфични права и задължения, съществуващи от страна на предприемача. Оказва се, че те могат да бъдат страна по договора за дарение във всеки случай. Въпреки това, в зависимост от формата на извършване на стопанска дейност, договорът за дарение ще придобие различна форма.

Форма на договора за дарение

Съгласно чл. 888 и 890 от СК с договор за дарение дарителят се задължава да предостави безплатна облага на получателя за сметка на неговото имущество. Декларацията на дарителя следва да бъде представена под формата на нотариален акт. Договорът за дарение, сключен без този формуляр, обаче става валиден, ако обещаното изпълнение е изпълнено. Горните разпоредби не засягат разпоредбите, които поради предмета на дарението изискват специална форма за декларациите на двете страни.

На практика договорът за дарение може също да бъде в писмена, устна или мълчалива форма. Ако обаче предмет на такъв ангажимент е някакъв недвижим имот, дарението трябва да бъде под формата на нотариален акт – в противен случай то ще бъде недействително. Решение на SA в Бялисток от 19 февруари 2019 г. (референтен номер на файл I ACa 623/18)

Съгласно чл. 890 § 1 от СК, декларацията на дарителя следва да бъде подадена под формата на нотариален акт. Договор за дарение, сключен без този формуляр, обаче става валиден, ако обещаното дарение е изпълнено. При липса на нотариален акт, при съмнение следва да се вземе предвид волята на дарителя. За да приемете, че дарението е извършено, е необходимо да се покаже волята на дарителя да допринесе на получателя за сметка на имуществото на дарителя.

Дарението може да има специална форма, ако предмет на дарението е предприятие или организирана част от него. В този случай договорът трябва да бъде сключен в писмена форма с нотариална заверка на подписите. Правенето на такова дарение в обикновена писмена форма ще бъде невалидно, освен ако предметът му вече не е предаден на получателя.

Дарение на компанията

Всъщност полското законодателство не налага никакви ограничения за възможността да бъдеш надарен човек. Така един предприемач може да бъде страна по договор за дарение, независимо от формата, в която осъществява дейността си. Важно е, че компанията може да действа и като дарител. Във всеки отделен случай обаче това води до определени задължения от счетоводен и данъчен характер.

Предприемач, който получава дарение като част от безвъзмездна помощ, трябва да покаже приходите по тази сметка в данъчните си книги. Според съдържанието на чл. 11 сек. 1 от Закона за данъка върху физическите лица, приходите се получават или предоставят на данъкоплатеца през календарната година, парични и парични стойности и стойността на получените обезщетения в натура и други безплатни обезщетения. Тълкуване на директора на IS в Бидгошч от 20 декември 2012 г. (референтен номер на файл ITPB3 / 423-608b / 12 / PS)

Доходът по правило е по-специално стойността на стоките или правата, получени безплатно или частично безплатно, както и стойността на други безплатни или частично безплатни ползи, с изключение на ползите, свързани с използването на дълготрайни активи получавани от бюджетни заведения, помощни стопанства на бюджетни звена, комунални дружества с изключително участие на единици на местното самоуправление или техни сдружения от Държавното съкровище, единици на местното самоуправление или техни сдружения в свободно управление или ползване. Освобождават се само облаги, получени от предприемача от лица, включени в данъчни групи I и II по смисъла на разпоредбите на Закона за данък върху наследството и дарението. На практика това ще важи само за предприемачи, управляващи еднолично търговско дружество или гражданско дружество. При дейности, извършвани като част от търговско право, не може да се говори за взаимоотношения между данъчни групи – дарителят и фирмата получател никога няма да принадлежат към I или II данъчна група. С други думи, даренията, които предприемачът получава от непосредствени членове на семейството - съпруг, възходящи, низходящи, доведен син, доведена дъщеря, мащеха, втори баща, братя и сестри, зет, снаха или свекър, ще бъдат облагани с данък -Безплатно. Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Пример 1.

Предприемач, управляващ еднолично търговско дружество в областта на ИТ услугите, получава дарение от дядо си. Дарителят обаче посочва, че сумата, която дарява, е предназначена само за развитието на фирмата на внука му, а не за лично ползване. В тази ситуация дарението ще бъде освободено от данъци, въпреки че трябва да бъде признато в данъчните книги като доход от бизнеса.

Пример 2.

Предприемачът работи под формата на дружество с ограничена отговорност, което се занимава с търговия с вносни плодове. Компанията е създадена от 7 партньора и е голяма компания, която работи на пазара от години. Съпругът на един от партньорите реши да направи дарение на компанията под формата на офис столове. Такова дарение трябва да се признае в данъчните книги на дружеството като доход и ще подлежи на облагане – надареният в случая е фирмата, а не съдружникът, който е съпруга на дарителя.

Не забравяйте, че стойността на безплатните обезщетения трябва да бъде определена:

  • по цени, прилагани за други получатели - ако предмет на ползите са услуги, попадащи в обхвата на икономическата дейност на доставчика на услугата;

  • по покупна цена - ако предмет на ползите са закупени услуги;

  • според стойността на наема, който би се платил при сключване на договор за наем на това помещение - ако предмет на облагите е предоставянето на помещението;

  • по пазарни цени, използвани при предоставяне на услуги или предоставяне на вещи или права от същия вид и вид, като се отчитат по-специално тяхното състояние и степен на износване и времето и мястото на предоставяне - в други случаи.

Получаването на дарение от предприятието обаче няма никакви данъчни последици по отношение на данъка върху добавената стойност (ДДС). Дарение, направено в полза на дружеството, не поражда данъчно задължение от страна на неговите съдружници или акционери. Самото дружество обаче ще трябва да плати данък. Писмо от 30 юни 2016 г. от Данъчната камара в Катовице (референтен номер на файл IBPB-2-1 / 4515-130 / 16 / HK)

При даряване на съдружие не възниква данъчно задължение от страна на неговите акционери.

Резюме

Направеното дарение на предприятието е законово допустимо, въпреки че в случай на ЕТ може да наложи осъществяване на полученото право или имущество в дружеството от получателя, който е физическо лице. Ако дарението трябва да бъде част или цялото предприятие, договорът трябва да бъде в писмена форма с нотариална заверка на подписите. Дарение, направено на предприятие, по принцип подлежи на данъчно облагане в съответствие с принципите, определени в Закона за данъка върху наследството и дарението.