Смяната на зимни гуми – може ли да е данъчно приспадна цена?

Обслужване На Услуги

Автомобилът е неразделен елемент, използван в повечето предприятия. Той е свързан с много разходи, които трябва да бъдат направени във връзка с функционирането му. Един такъв разход е смяната на гумите поради смяната на сезоните. Могат ли разходите, свързани със смяната на гуми, да се класифицират като данъчно признати разходи? Проверете!

Смяната на гуми подобрява ли автомобила?

Предприемачите често се чудят дали покупката на нови зимни гуми ще се счита за подобрение на автомобила. В този случай си струва да се обърне внимание на определението за подобрение в контекста на дълготрайните активи.

Съгласно чл. 22 g от параграф 1. 17 от Закона за ДДС дълготрайните активи се считат за подобрени, когато сумата от направените разходи за тяхната реконструкция, разширение, реконструкция, адаптация или модернизация през дадена данъчна година надвишава 10 000 PLN (нетно за активните платци на ДДС; бруто за данъкоплатците, освободени от ДДС) и тези разходи увеличават стойността в употреба спрямо стойността в деня на въвеждане в употреба на ДМА.

Покупката и смяната на зимни гуми в автомобила, използван от фирмата, не отговарят на горната дефиниция – подобни дейности се извършват с цел повишаване на безопасността при управление на превозното средство и защитата му от негативното влияние на метеорологичните условия. Следователно зимните гуми не са надграждане на актива и са обикновен разход, приспадащ от данъци, свързан с ежедневната употреба на превозното средство.

Може ли смяната на гуми да се признае като разход в KPIR?

За да бъде включен разходът в оперативните разходи, той трябва да отговаря на определени условия:

  • то трябва да бъде извършено с цел получаване, поддържане или осигуряване на източник на доходи;
  • трябва да са свързани с бизнес,
  • не могат да бъдат изброени в чл. 23 от ЗДДФЛ,
  • трябва да бъдат правилно документирани.

Ако разходите, свързани със смяната на гуми, отговарят на горните условия, те могат да бъдат включени в стопанските разходи. Въпреки това, начинът, по който те са въведени в регистрите, ще се различава в зависимост от това дали превозното средство е вписано в дълготрайни активи или е частно превозно средство, използвано в бизнеса.

Смяна на гуми и превозно средство, вписано в дълготрайни активи

Ако смяната на гумите настъпи в превозно средство, включено в регистъра на ДМА, предприемачът има право да включи в разходите на фирмата:

  • 75% от нетната стойност плюс неприспаднат ДДС (за активни платци на ДДС) или 75% от брутната стойност (за неплатци на ДДС) - ако превозното средство се използва лично и за бизнес цели;
  • пълната стойност на разхода (нетно за активните платци на ДДС; бруто за освободените от ДДС данъкоплатци) - ако превозното средство се използва само за служебни цели.

Тогава покупката ще бъде включена в KPIR в колона 13 - други разходи и в регистъра по ДДС на покупките в съответствие с правото на приспадане на ДДС (100% или 50%) в случай на активни платци на ДДС.

Смяна на гуми и личен автомобил, използван в бизнеса

Разходите, направени във връзка с използването на частно пътническо превозно средство в стопанска дейност, се признават в данъчно признати разходи в размер, съответстващ на 20% от сумата на разходите, направени по това превозно средство (за активни платци на ДДС тази стойност се разбира като нетната сума увеличена с неподлежащ на приспадане ДДС, а при данъкоплатци, освободени от ДДС, е брутна сума). От 1 януари 2019 г. се промени начинът на уреждане на оперативните разходи, свързани с лек автомобил, използван в стопанска дейност, което е подробно описано в статията: Разходи за експлоатация на МПС през 2019 г. - данъчни разходи и приспадане на ДДС.

Как да изчислим ДДС при покупка на гуми?

При приспадане на ДДС върху разходи, свързани със смяна на гуми, няма значение дали превозното средство е вписано в ДМА или не. При такава ситуация е важно какъв размер на приспадане на ДДС върху разходите, свързани с дадено МПС, е избран от предприемача (50% или 100%), тъй като тогава той прави приспадане според избраната сума.

Що се отнася до данъкоплатците, освободени от ДДС, поради факта, че не могат да приспадат ДДС от направените разходи, разходът ще бъде включен в оперативните разходи в брутния размер.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Пример 1.

Г-н Адам закупи услугата за смяна на гуми за автомобил за 1230 PLN бруто (включително 230 PLN ДДС). Автомобилът е включен в регистъра на ДМА и г-н Адам удържа 50% от ДДС от свързаните разходи. Как такава покупка на услуга за смяна на гуми трябва да бъде включена в записите?

Ако г-н Адам приспадне 50% от ДДС от разходите, свързани с превозното средство, такава операция трябва да бъде включена в:

  • KPIR в колона 13 в размер на 75% x (нето (1000 PLN) + 50% ДДС (PLN 115)), т.е. 836,25 PLN;
  • в регистъра по ДДС в размер на 50% от ДДС, т.е. 115 PLN.

Пример 2.

Г-жа Анна има автомобил в ДМА, от който има право на 100% приспадане на ДДС. През декември той закупи услугата за смяна на гуми със зимни за 369 PLN бруто (включително 69 PLN ДДС). Как може да се отчете такава покупка?

При закупуване на смяна на гуми г-жа Анна има право да включи такъв разход в:

  • KPIR в колона 13 в размер на 100% от нетната стойност, т.е. 300 PLN;
  • в регистъра по ДДС в размер на 100% ДДС, т.е. 69 PLN.

Пример 3.

Г-н Збигнев не е спасител и е закупил услуга за смяна на гуми за автомобил, който е негов дълготраен актив, използван само в бизнеса. Фактурата показва следните стойности:

  • нетната сума от 350 PLN
  • ДДС 80,50 PLN,
  • брутна стойност 430,50 злоти.

И така, как трябва да включи такава фактура? Г-н Збигнев трябва да включи такава фактура изцяло, т.е. в брутен размер от 430,50 PLN, в колона 13 на KPiR.

Как да уредите покупката на услуга за смяна на гуми от изпълнител от ЕС?

Покупката на услуга за смяна на гуми от изпълнител от ЕС ще варира в зависимост от естеството на сделката.

Ако покупката се отнася до самата услуга за смяна на гуми, тогава такава транзакция следва да се осчетоводи в съответствие с чл. 28б от ЗДДС, тоест като внос на услуги. Въпреки това, за да се осъществи такава сделка, трябва да бъдат изпълнени определени условия:

  • доставчикът на услуги няма седалище или постоянен обект на територията на страната и няма постоянно местоживеене или местоживеене на територията на страната;
  • получателят на услугата и доставчикът на услугата е активен платец на ДДС, регистриран по ДДС в ЕС.

От друга страна, ако предприемачът е закупил гуми и дадена покупка е била придружена от услуга по тяхната подмяна, тогава такава сделка следва да се характеризира като вътреобщностно придобиване на стоки (WNT). Условието обаче е покупката на гуми да е доминираща услуга. Съгласно чл. 9 сек. 1 и 2 от ЗДДС, за да се третира сделката като вътреобщностно придобиване на стоки, трябва да са изпълнени следните условия:

  • купувачът на стоките е данъкоплатец на полския ДДС или данъкоплатец на данък върху добавената стойност, а закупените стоки трябва да обслужват стопанската дейност на данъкоплатеца или данъчно незадължено юридическо лице (при условията на чл. 10);
  • лицето, което доставя стоките, е платец на ДДС или данък върху добавената стойност;
  • износът на стоките в държава-членка, различна от територията на държавата-членка на заминаване или транспорт, е потвърден от доставящото лице, купувача на стоките или от тяхно име.

Ако стойността на вътреобщностното придобиване на стоки (вътреобщностно придобиване на стоки) при данъкоплатец, ползващ се от освобождаване от ДДС, не надвишава 50 000 PLN за дадена година, той не трябва да се регистрира за вътреобщностни сделки (ДДС -ЕС), и следователно от него не се изисква да отчита вътреобщностни стоки. В обобщение, смяната на гуми може да бъде класифицирана като разход за оперативен данък, ако отговаря на определени изисквания за признаване на разходите като оперативни разходи.

Смяна на гуми - признаване на разходите в системата wFirma.pl

За да публикувате национална фактура в системата wfirma.pl, свързана със смяната на гуми, отидете на раздел РАЗХОДИ »СЧЕТОВОДСТВО» ДОБАВЯНЕ »ФАКТУРА С ДДС. В прозореца, като вид разход, изберете ДРУГИ РАЗХОДИ, СВЪРЗАНИ С ТЕКУЩОТО ИЗПОЛЗВАНЕ НА ПРЕВОЗНОТО СРЕДСТВО, а в позицията от описанието можете да въведете информация, напр. "смяна на гуми". След спестяване разходът ще бъде включен в KPIR в колона 13 - други разходи в съответствие с правото на включване на разхода в разходите и в регистъра по ДДС в съответствие с правото на приспадане на ДДС върху разходите, свързани с дадено превозно средство.