Търговия по време на празници - позволено ли е?

Обслужване

Законът от 10 януари 2018 г. за ограничаване на търговията в неделя и празнични дни и в някои други дни определя правилата за ограничаване на търговията и извършване на дейности, свързани с търговията в търговски обекти в неделя и официални празници. Съгласно чл. 16.1. в периода от 1 март до 31 декември е забранена търговията в неделя, с изключение на първата и последната неделя на календарния месец. Ако има празник в първата или последната неделя, забраната за търговия не важи. Заедно с 2019 г. влиза в сила и затягане на забраната за търговия, която вече няма да важи само в последната неделя на месеца. Как изглежда забраната за търговия по празниците? Прочетете!

Търговия по време на празници - кои дни са свободни?

Съгласно разпоредбите на Кодекса на труда неработни дни са неделя и официални празници. Съгласно разпоредбите на същия закон обаче забраната за търговия важи само по време на строго определени празници. Неделята подлежи на тази забрана само когато една от тях се пада на един от почивните дни, посочени в разпоредбите на закона - като Великден.

Нетърговските празници са изброени в Закона за официалните празници. И така, според неговите разпоредби, те са:

  • Нова година (1 януари),
  • Богоявление (6 януари),
  • първия и втория ден на Великден,
  • Държавен празник 1 май,
  • 3 май национален празник,
  • първия ден на Петдесетница,
  • ден на Корпус Кристи,
  • Успение на Пресвета Богородица (15 август),
  • Вси светии (1 ноември),
  • Ден на националната независимост (11 ноември),
  • първия и втория ден на Коледа (25-26 декември).

Тази забрана обаче не означава, че всички точки за продажба ще бъдат затворени. Въпреки че хората, наети по трудов договор, всъщност ще имат почивен ден, правилата не са ограничени от правилата. Той може да отвори своето място за продажба и да застане лично зад гишето или да го възложи на лице, с което има сключен гражданскоправен договор.

Търговия по време на празници и договор за франчайз и агентство

Важно е, че хората, които управляват магазини въз основа на договор за франчайз или агентство, често не само могат, но и трябва да отворят магазин в почивен ден. Това се дължи на изискванията, които бяха въведени в договора между франчайзодателя и франчайзополучателя. Целта, разбира се, е увеличаване на приходите дори в неработни дни. В случай, че франчайзополучателят желае да се откаже от такава разпоредба в договора, той, разбира се, може да го адресира до своя изпълнител, но няма право да отправя абсолютно искане към него. В този случай всичко зависи от решенията на страните.

За да може да се работи през неделя се използва непрекъсната работа на смени или трудови правоотношения по гражданскоправни договори, които губят както фирмата, така и нейните служители. Следователно все още не е напълно определено дали посочените промени действително вероятно ще влязат в сила.