Как да проверите данъчния статус на клиент от ЕС?

Обслужване На Услуги

Хармонизирането на регулациите на ЕС допринася за развитието на международната търговия. Често обаче е проблематично да се определи мястото на данъчно облагане в случай на предприемач от Европейския съюз, особено когато той не е регистриран за целите на ДДС, а е представил само декларация за извършване на бизнес. Правото на ЕС предвижда редица доказателства, които позволяват проверка на чуждестранни субекти. Ето няколко съвета, които да ви помогнат да определите къде сте обложени с данък.

1. Определяне мястото на облагане на услугите

Основният въпрос, който трябва да се определи при определяне на мястото на данъчно облагане на услугите, е определянето на купувача на услугата. Трябва да се посочи дали е данъкоплатец или данъчно незадължено лице. Това е важно, тъй като се прилагат различни данъчни разпоредби в зависимост от субекта.

Определяне на мястото на данъчно облагане за данъкоплатеца

Най-често мястото на облагане на услугата е мястото, където се намира седалището на данъкоплатеца, който е получател на услугата (това е посочено в чл. 28б от ЗДДС). Изключение правят някои видове услуги, изброени в отделни разпоредби. Те включват, наред с други услуги за недвижими имоти, транспорт, кетъринг и туризъм.

От друга страна, в ситуация, когато данъкоплатецът предоставя услуги извън мястото на стопанска дейност, но това е постоянно място на дейност, то следва да се счита за място на доставка.

Ако данъкоплатецът няма определено място или седалище, мястото на обезщетението е неговият постоянен адрес или обичайно местопребиваване.

От друга страна, когато услугите се предоставят само за лични цели на данъкоплатеца или неговите служители (включително бивши служители, съдружници, акционери, членове на кооперация и членове на тяхното домакинство, членове на юридически лица или членове на сдружение), мястото на облагане се определя по критериите на данъчно незадължените лица.

Определяне на мястото на данъчно облагане за неданъкоплатец

По правило мястото на данъчно облагане е мястото на данъчно облагане на доставчика. Мястото на доставка на услуги следва да се счита за постоянен обект на доставчика, в който доставчикът извършва услугите от определено място, различно от неговия обект.

От друга страна, когато доставчикът няма постоянно място на дейност и няма място на стопанска дейност, мястото на данъчно облагане следва да бъде неговото постоянно местожителство или обичайно местопребиваване.

2. Определение за данъкоплатец

Струва си да се отбележи, че според полското законодателство данъкоплатецът е не само юридическо лице, регистрирано като платец на ДДС. Съгласно Закона за данък върху добавената стойност за данъкоплатец се считат субектите, които самостоятелно извършват стопанска дейност в областта на всяка дейност на производители, търговци, доставчици на услуги, лица, придобиващи природни ресурси, земеделски производители и лица на свободна практика. Определението за данъкоплатец включва и субекти, които не отговарят на условията за гореспоменатото, но са идентифицирани за данъчни цели, както и за данък върху добавената стойност. Освен това, съгласно чл. 28а от закона, се счита за данъкоплатец по отношение на всички предоставени му услуги: „(...) който също извършва стопанска дейност или извършва сделки, които не се считат за облагаеми доставки на стоки или услуги съгласно чл. 5 сек. 1 ".

Следва да се подчертае, че директивите на ЕС изискват всеки данъкоплатец и юридическо лице, което използва вътреобщностни покупки на стоки, облагаеми с ДДС, да има индивидуален идентификационен номер. Съгласно чл. 215 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета относно общата система на данък върху добавената стойност, горният номер трябва да съдържа префикс, съвместим с ISO-3166 алфа 2 код, предназначен да идентифицира държавата-членка.

3. Решения, потвърждаващи данъчния статус

Проблемите, свързани с липсата на номер по ДДС, необходим за класифициране на субекта като платец или неплатец, могат да бъдат решени с Регламента за прилагане на Съвета на ЕС за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112 / ЕО относно общата система на данък върху добавената стойност . Той посочва препратки към Директивата за ДДС, дефинираща данъкоплатеца като субект, извършващ икономическа дейност. Следователно при определяне на данъчния статус на ревизираното лице е достатъчно да се провери дали субектът извършва стопанска дейност. От нормативната уредба следва, че регистрация за целите на ДДС не се изисква.

Освен това в чл. Съгласно член 18 от Регламента на ЕС се определят условията, които позволяват класифицирането на статута на предприемач, които включват:

  • представяне на идентификационния номер по ДДС, както и неговата проверка,

  • липса на индивидуален идентификационен номер по ДДС от страна на клиента, който вече е подал съответното заявление и предоставя на доставчика на услугата подходящо доказателство, потвърждаващо статуса му.

Следва да се отбележи, че в наредбата не са посочени изрично условията, необходими за статута на платец, но са полезни при проверка на субекта. Следователно не може да се приеме, че при липсата на релевантна информация субектът не е данъкоплатец. Това е възможно само ако доставчикът на услуги покаже, че не е получил идентификационен номер.