Тестовете за COVID-19 за служителя за сметка на работодателя ли са?

Обслужване На Услуги

Въпреки че пандемията от коронавирус все още продължава, много служители трябваше да се върнат в компанията от отдалечена работа. Поради тази причина все повече и повече работодатели избират да се подлагат на задължителни тестове за COVID-19 за своите служители. Само бързата диагностика е в състояние, от една страна, да предпази другите служители от инфекция, а от друга - да осигури правилното функциониране на цялото предприятие. Следователно възниква въпросът дали тестовете за COVID-19, извършени на всички служители, както на пълен работен ден, така и самостоятелно заети, могат да бъдат включени в разходите?

Задължението за финансиране на разходите и трудовото право

Задължението за финансиране на служителите за тестове за COVID-19 косвено произтича от разпоредбите на трудовото законодателство. Съгласно чл. 207 § 2 т. 1 от КТ работодателят следва да осигури на служителите безопасни и хигиенични условия на труд и да организира работата по такъв начин, че тези условия да бъдат осигурени. Въз основа на това предположение, тестването за COVID-19 служи за защита на живота и здравето на служителите.
Законодателят не е упълномощил предприемача да налага задължението на служителите да провеждат тестове, а служителят не е длъжен да информира работодателя за резултата от теста - независимо дали е отрицателен или положителен. Тук обаче си струва да се подчертае, че по време на работа служителят е длъжен да спазва разпоредбите и правилата за здраве и безопасност и да спазва заповедите и инструкциите, дадени от началниците си. Идването на работа със симптоми на коронавирусна инфекция е нарушение на тези правила.

Разходи за COVID-19 и ДДС

С наредба на министъра на финансите, фондовете и регионалната политика за изменение и допълнение на Наредбата за стоките и услугите, за които се намалява ставката на ДДС, и условията за прилагане на намалени ставки, беше въведена ставка на ДДС от 0% за диагностичните изследвания и ваксините. срещу COVID-19. Това решение обхваща доставката на вътреобщностни придобивания и внос и ще окаже влияние върху разходите за медицинска помощ в тази област, като по този начин ще допринесе за повишаване на достъпността й за гражданите. Покупката на стоки като диагностични тестове и ваксини срещу COVID-19 от територията на Европейския съюз следва да се показва в JPK_V7 като вътреобщностно придобиване на стоки, т.нар. WNT.

Разходи за COVID-19 и данък върху доходите

Съгласно чл. 22 сек. 1 от ЗДДФЛ данъчно признати разходи са разходи, направени за постигане на доход или за поддържане или осигуряване на източник на доход, който не е изброен в чл. 23, тоест в каталога на разходите, строго изключени от данъчните разходи. Ето защо трябва да се прецени дали тестовете за COVID-19 могат да бъдат включени в оперативните разходи, тъй като те не са били директно изброени в каталога на разходите, които не могат да се приспадат от данъци.

Този въпрос е ясно разяснен от министъра на финансите в Разясненията от 21 юли 2020 г. относно новите преференции, прилагани във връзка с пораждане на негативни икономически последици от COVID-19, в които четем: „(...) Ако предприемачът прави разходи, произтичащи от задължение в областта на здравословните и безопасни условия на труд (управление на бизнес) или насоки или препоръки на компетентни органи (институции) в областта на санитарната безопасност, или собствено решение и рационално противодействие на епидемията заплаха (епидемия), тези разходи представляват данъчно признати разходи по смисъла на чл. 15 сек. 1 от ЗМДТ и чл. 22 сек. 1 от ЗДДФЛ, стига да са надлежно документирани. Примери за такива разходи включват закупуване на защитни маски за служителите, каски или финансиране на тестове за коронавирус за служители.”. Предприемачът може да включи тестове за COVID-19 в разходите за операции както за служители на пълен работен ден, така и за други хора на комисионни договори или за конкретна работа. Условието е тяхната изрядна документация.

Закупуването на тестове покрива ли всички служители?

Поради факта, че в много предприятия самостоятелно заетите работници, т.е. B2B, те често извършват дейности в помещенията на компанията и имат контакт със служители на пълен работен ден, може да се предположи, че тестването за COVID-19 и на двете групи служители е свързано с бизнеса. Тестът е необходим, за да се гарантира безопасността на работното място и по този начин направените разходи по тестовете могат да представляват данъчен разход. Въпреки това, поради факта, че подобна процедура не произтича пряко от разясненията на законодателя относно признаването на разходите за тестове за самостоятелно заети лица в данъчни разходи, предлагаме да се кандидатства за индивидуално тълкуване. Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Предприемачите, които финансират тестове за COVID-19, ще спечелят двойно. От една страна, те гарантират безопасността на всички свои служители - и само здравият и работоспособен персонал гарантира правилното функциониране на компанията, което от своя страна допринася за постигането на по-високи приходи. От друга страна, те могат да бъдат класифицирани като данъчно признати разходи, като по този начин се намалява данъчната основа. Тази позиция се потвърждава от обясненията на Министерството на финансите и индивидуалното тълкуване на директора на Националната данъчна информация от 30 октомври 2020 г., изх. 0111-KDIB1-3.4010.423.2020.1 APO, който се отнася до финансирането на закупуване на лекарства, лекарствени продукти и други препарати за укрепване на имунитета на организма и ваксинация срещу грип на служителите по време на епидемията. Както четем в тълкуването, поемането на такива разходи "(...) намалява риска от отпуск по болест или карантина сред служителите. Несъмнено твърде много служители на съкращения или карантина биха могли да допринесат за намаляване на производителността на предприятието на кандидата и по този начин за намаляване на неговия оборот, което би имало отрицателно въздействие върху икономическото състояние на кандидата”.

Публикуване на фактура за тестове за COVID-19

Системата wFirma.pl е адаптирана за осчетоводяване както на местни, така и на чуждестранни фактури. Фактура за закупуване на тестове за COVID-19 с ставка 0% може да бъде въведена чрез раздел РАЗХОДИ »СЧЕТОВОДСТВО» ДОБАВИ »ФАКТУРА (БЕЗ ДДС)» ДРУГИ РАЗХОДИ, СВЪРЗАНИ С БИЗНЕС ДЕЙНОСТ - в случай на платец на ДДС и в случаят на освободен от ДДС данъкоплатец: РАЗХОДИ »ДОБАВЕТЕ» РАЗХОДИ »ДРУГИ ДЕЛОВКИ РАЗХОДИ.

По този начин въведената фактура ще бъде коректно показана само като разход в Данъчна книга за приходите и разходите в колона 13. Няма да се показва в регистъра по ДДС на покупките.