Възлагане на договор за апартамент, подписан с предприемача

Обслужване На Услуги

Подписването на договор с предприемач е първата стъпка за придобиване на собственост върху апартамент. Поради различни обстоятелства, преди да бъде подписан нотариалният акт, данъкоплатецът може да реши да прехвърли правата по договора за развитие на друго лице срещу заплащане. Ние наричаме това прехвърляне на права. В следващата статия ще разгледаме какви могат да бъдат данъчните последици при сключване на договор за възлагане на апартамент.

Какво е задание?

За да разберем по-добре какви са данъчните последици от горната транзакция, нека първо обясним какво е прехвърляне.

Цесията е известна по друг начин като цесия на вземания. Струва си да се отбележи, че към момента на подписване на договора с предприемача, физическо лице придобива специфичен иск срещу предприемача. Въз основа на него той може да поиска конкретни действия, които в този случай се състоят в прехвърляне на собствеността върху помещенията, построени от предприемача. Това вземане е част от облигационното правоотношение. Съгласно сключения по този начин договор с предприемача, имотът все още не е разпореден. Данъкоплатецът получава само правото да поиска от предприемача да му прехвърли правото върху недвижимия имот в бъдеще.

Описаното вземане може да бъде прехвърлено на друго лице. Съгласно чл. 509 § 1 от СК кредиторът може без съгласието на длъжника да прехвърли вземането на трето лице (прехвърляне), освен ако това не противоречи на закона, договорна резерва или естеството на задължението.

В резултат на прехвърляне на вземания с настоящ кредитор (цедент) изтича правоотношението с длъжника, като възникват нови правоотношения по гражданското право между приобретателя на вземането (цесионера) и длъжника и между продавач и приобретател на вземанията, ако прехвърлянето на вземанията е изискуемо. Възлагането на договор за апартамент, подписан с предприемача, е прехвърляне на вземания, въз основа на което вземането срещу предприемача се прехвърля на друго лице.

Възлагане на договор за апартамент на база ДДФЛ

Ако сделката за прехвърляне на дълг е платима, тогава такова събитие предизвиква определени ефекти върху данъка върху дохода.

За правилното уреждане на данъка върху доходите е необходимо преди всичко да се определи източникът на дохода, към който може да се включи прехвърлянето на вземания. В този момент си струва да се отбележи, че дългът е право на собственост на данъкоплатеца. Тези права включват искове, правомощия и твърдения. В резултат на това вземанията, произтичащи от договорни задължения, представляват вещно право.

Предвид изложеното следва да се отбележи, че на основание чл. 10 сек. 1 т. 7 от ЗДДФЛ източници на приходи са парични капитали и имуществени права, включително продажбата на права на собственост срещу заплащане. В резултат на това доходите, получени от платено възлагане на договор за апартамент, подписан с предприемача, ще бъдат включени в този източник на доходи. Продажбата (прехвърлянето) на вземания, произтичащи от сключения договор с предприемача, е доход от продажба на правата на собственост по чл. 10 сек. 1 т. 7 от ЗДДФЛ.

Метод за уреждане на данъци

Нека разгледаме как трябва да се отчита данъкът върху дохода върху възнаграждението, получено за продажба на права на собственост.

Съгласно чл. 11 сек. 1 от ЗДДФЛ доходът се генерира, когато парите са получени или оставени на разположение на данъкоплатеца. В резултат на това данъкоплатецът следва да признае данъчните приходи в момента, в който действително получи възнаграждение за прехвърляне на вземания. Освен това отбелязваме, че доходите винаги са облагаеми. Съгласно чл. 9 сек. 2 от ЗДДФЛ доходът е излишъкът от сбора на приходите от този източник над разходите за получаването им през данъчната година. Ако данъчно признатите разходи надвишават сумата на приходите, разликата е загуба от източника на приходи.

В резултат на горното данъкоплатецът може също да вземе предвид разходите за получаване на доход като част от данъчното уреждане.Що се отнася до продажбата на права на собственост срещу заплащане, ЗДДФЛ не предвижда конкретна уредба, поради което общото правило, изразено в чл. 22 сек. 1 от акта. Съгласно тази разпоредба данъчно признатите разходи са разходи, направени с цел генериране на доход или за поддържане или осигуряване на източник на доход (с изключение на разходите, изброени в член 23).

Анализът на горните разпоредби води до заключението, че в случай на прехвърляне на вземания, доходът ще бъде облагаем, който ще бъде размера на дохода, получен от прехвърляне на права по договора, сключен с предприемача, намален с данъчно признатите разходи. пряко свързани с тяхното придобиване.

Пример 1.
Физическото лице има сключен договор за задължение за апартамент с предприемача. При подписването му тя плати 40 000 злоти. След известно време тя реши да прехвърли правата по този договор на друго лице. Поради това тя продаде иска за сумата от 50 000 PLN. В този случай облагаемият доход е 10 000 PLN.

Да отбележим също, че при доходи от продажба на права на собственост срещу заплащане, ЗДДФЛ не изисква данъкоплатците да плащат месечни авансови данъци през годината. Това означава, че данъчното уреждане трябва да се извърши еднократно след края на годината до крайния срок за подаване на данъчната декларация.

Определеният доход следва да бъде показан в данъчната декларация, подадена в данъчната служба в срок от 15 февруари до 30 април на годината, следваща данъчната година, през която е получен доходът или е възникнала загуба. Приходите, получени от този източник, се натрупват с приходите от други източници и общата данъчна ставка, произтичаща от чл. 27 сек. 1 от ЗДДФЛ (т.е. 18% или 32%). В случай на прехвърляне на вземания по договор за предприемач, данъкът се облага върху дохода като разликата между приходите от продажби и разходите за придобиване на правото. Данъчните сетълменти се извършват в годишната данъчна декларация, подадена след края на данъчната година. Полученият доход се комбинира с други доходи и се облага по данъчната скала.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Възлагане на договор за апартамент, подписан с предприемача и PCC

При прехвърляне правото на собственост се продава. Поради това възниква въпросът дали този вид действие изисква от приобретателя да признае данъчното задължение в областта на данъка върху гражданскоправните сделки.

Каталогът на дейностите, чието извършване изисква плащане на данък, е посочен в чл. 1 клауза 1 от ЗКД. Това означава, че дейности, които не са изброени в задължителния каталог, не подлежат на данъчно облагане. Там не е посочен договорът за цесия, което означава, че сключването му не се облага с данък PCC.

Това е становището и на директора на Национална данъчна информация в тълкуването от 01.03.2019 г. № 0111-KDIB2-2.4014.288.2018 г. 2.HS:
Фактите, представени в заявлението и допълненията към него, показват, че със съгласието на строителя договорът за предприемач е променен, с което всички права и задължения на г-н А. по договора за предприемач са прехвърлени на заявителя.
Предвид изложените в исковата молба факти и посочените по-горе законови разпоредби - като се приеме, че след жалбоподателя, че сключеното споразумение за възлагане и споразумение не е под формата на която и да е от дейностите, изброени в чл. 1 от Закона за данък върху гражданскоправните сделки, в частност договорите за покупко-продажба - следва да се посочи, че договорът, описан в заявлението, не подлежи на облагане с данък върху гражданскоправните сделки. Така поради сключването му жалбоподателят не е бил длъжен да плаща данък върху гражданскоправните сделки, данък върху гражданскоправните сделки не е дължим. Жалбоподателят също не е бил длъжен да представи договора в данъчната служба”. Прехвърлянето на вземания, произтичащи от договора, подписан с предприемача, не се облага с данък PCC. Данъкоплатците, които прехвърлят права по договор, подписан с предприемач, трябва да имат предвид, че подобно прехвърляне на вземания не е данъчно неутрално. Ако има плащане, данъкоплатецът трябва да определи възможния доход от продажба на права на собственост срещу заплащане и да заплати данъка.