Няма писмен договор - трябва ли да плащам PCC?

Обслужване

Данъкът върху гражданскоправните сделки възниква към момента на сключване на договора, посочен в чл. 1 клауза 1 от ЗКД. Тук възникването на данъчно задължение не е нищо конкретно. Какво обаче, ако е сключен договор, но страните не го изготвят писмено. Трябва ли да се плати PCC в този случай, ако няма писмен договор?

Задължение в данъка PCC

Ще анализираме представения проблем на базата на най-популярния вид договор, т.е. договор за покупко-продажба.

Съгласно чл. 4, т. 1 от ЗКД, данъчното задължение по договора за покупко-продажба е на купувача. Данъчната ставка за продажба на движими вещи е 2%, а данъчната основа е пазарната стойност на имота.

Най-важният от гледна точка на разглеждания въпрос е чл. 3 сек. 1 точка 1 от горното от закона, като се сочи, че данъчното задължение възниква при извършване на гражданскоправна сделка. Следователно, за да се определи кога възниква данъчно задължение в PCC, е необходимо да се определи момента на извършване на гражданскоправна сделка. В областта на ПКК данъчното задължение е било свързано към момента на извършване на гражданскоправна сделка.

Договор за продажба въз основа на Гражданския кодекс

Тъй като данъчното задължение зависи от момента на извършване на гражданскоправната сделка, се налага препратка към съдържанието на Гражданския кодекс.

Съгласно чл. 155 § 1 от СК с договора за продажба собствеността се прехвърля на купувача. Съгласно чл. 535 от Гражданския кодекс, продавачът се задължава да прехвърли собствеността върху стоката на купувача и да предаде стоката на купувача, а купувачът се задължава да прибере стоката и да заплати на продавача цената.

Ето защо, нека отбележим, че горната разпоредба не обуславя действието или валидността на договора от писмената му писменост. Правната доктрина подчертава, че договорът за покупко-продажба е консенсуален, което означава, че се сключва в момента на постигане на консенсус между страните, т.е. в момента на взаимното съгласие на страните относно съществените елементи на предмета на продажба.

Пример 1.

Данъкоплатецът решил да продаде на съседа си частния си телевизор. Продавачът пусна телевизора и купувачът плати договорената цена. Не е съставен писмен договор. Въпреки факта, че няма писмен договор, такъв договор за продажба е валиден.

Нещо повече, физическата доставка на артикула или плащането на цената не определя момента, в който договорът ще влезе в сила. Това означава, че дори ако продавачът не получи плащането или продавачът не достави стоката на купувача, договорът все още е валиден.

Пример 2.

Данъкоплатецът решил да продаде на съседа си частния си телевизор. Продавачът пусна телевизора, но купувачът не плати договорената цена. Не е съставен писмен договор. Въпреки това договорът за продажба е валиден. Договорът за покупко-продажба влиза в сила и влиза в сила от съвместните изявления на страните. Тук не е необходим допълнителен елемент под формата на доставка на артикула или плащане на цената.

Форма на договора за продажба

Сега да преминем към нормативната уредба, която урежда формата, в която трябва да бъде съставен договорът. Трябва да се отбележи, че Гражданският кодекс може да предвиди специална форма под страха на нищожност на договора.

Например споразумение, задължаващо да се прехвърли собствеността върху недвижим имот, трябва да бъде сключено под формата на нотариален акт. Как стои този въпрос при договор за покупко-продажба на движими вещи?

На първо място следва да се посочи, че смисълът на чл. 73 от Гражданския кодекс, ако актът запазва формата на писмена, документална или електронна форма за правно действие, действие, извършено без запазената форма, е недействително само ако актът предвижда строгост на нищожност. Ако законът запазва различна специална форма за правно действие, действието, извършено без тази форма, е недействително. Това обаче не важи за случаите, когато запазването на специална форма е запазено само за производството на специфични последици от правен акт. Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

В случая на договора за покупко-продажба, описан в чл. 535 от СК писмената форма не е запазена. Това означава, че договорът за покупко-продажба, който не е сключен в тази форма, все още е валиден. Договорът за продажба на движими вещи става действителен към момента на единодушното волеизявление. Следователно не е необходимо да се съставя писмен договор, за да произведе договорът правни последици.

Без писмено споразумение и PCC данък

Следователно, прехвърляйки горните съображения към нашия случай, следва да се отбележи, че ако е имало продажба, разбирана като подаване на единодушни волеизявления, тогава се осъществява гражданскоправна сделка, която след това води до данъчно задължение в данъка PCC. Липсата на писмен договор по никакъв начин не обезсилва това задължение.

Съгласно чл. 10 сек. 1 от закона данъкоплатците са длъжни без искане на данъчния орган да подадат декларация за данък върху гражданскоправните сделки (ПКС-3) и да изчислят и внесат данъка в 14-дневен срок от датата на данъчното задължение.

Следователно, тъй като данъчното задължение възниква на датата на единодушното волеизявление на страните по договора, купувачът е длъжен да подаде декларация PCC-3 и да заплати дължимия данък в 14-дневен срок от тази дата. Заслужава да се отбележи също, че Законът за PCC не изисква от купувача да прилага договора при подаване на декларацията.

Пример 3.

Данъкоплатецът е продал компютъра си на физическо лице. Страните се договориха да платят и доставят стоката на 1 март. Не е съставен писмен договор. Въпреки това на тази дата е извършена валидна и влязла в сила гражданскоправна сделка, което означава, че купувачът е длъжен да подаде декларация PCC-3 и да заплати данъка до 15 март. При договор за покупко-продажба липсата на писмена форма не обезсилва валидността на сключения договор. Това от своя страна означава, че купувачът е длъжен да подаде декларацията в законоустановения срок и да заплати данък PCC.

Без писмен договор и възстановяване на данъци

Законът за данък върху гражданскоправните сделки съдържа специфични разпоредби относно възможността за възстановяване на платен данък.

Както можем да прочетем в чл. 11 от закона данъкът подлежи на връщане, наред с другото, когато правните последици на волеизявлението са отменени (относителна нищожност). Данъкът обаче не се възстановява след 5 години от края на годината, в която е бил платен.

Може ли купувач, който е платил PCC по договор за продажба, следователно, да иска възстановяване на данък поради липса на писмен договор?

Както вече отбелязахме, липсата на писмен договор не обезсилва валидността и ефективността на такъв договор за продажба. Освен това разпоредбите, отнасящи се до писмения договор, не съдържат строгостта на нищожност по отношение на формата на този договор.

В резултат на това липсата на писмен договор не се счита за относителна нищожност при продажба на движими вещи. Примери за такава нищожност са недостатъци в волеизявлението, като грешка, измама, експлоатация или заплаха. Липсата на писмена форма на договор за покупко-продажба на движими вещи не е основание за възстановяване на данък. Обобщавайки, можем да подчертаем, че данъчното задължение в областта на PCC възниква при извършване на гражданскоправна сделка. При договор за покупко-продажба този момент не е свързан с изготвянето на договора в писмена форма. Сключването на договора става при взаимно съгласие между страните.